Liga II - Serie 2 Standings
Basic Group
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poli Timisoara ACS | 42 | 20 | 12 | 6 | 2 | 30:8 | +22 |
2 | Damila Maciuca | 36 | 20 | 10 | 6 | 4 | 26:19 | +7 |
3 | Slatina CSM | 34 | 20 | 9 | 7 | 4 | 28:19 | +9 |
4 | Unirea Tarlungeni CS | 33 | 20 | 9 | 6 | 5 | 22:13 | +9 |
5 | Mioveni | 32 | 20 | 9 | 5 | 6 | 17:12 | +5 |
6 | Olimpia Satu Mare | 25 | 20 | 7 | 4 | 9 | 17:19 | -2 |
7 | Ramnicu Valcea | 24 | 20 | 5 | 9 | 6 | 18:17 | +1 |
8 | Caransebes | 21 | 20 | 5 | 6 | 9 | 19:27 | -8 |
9 | Fortuna Poiana-Campina | 18 | 20 | 5 | 3 | 12 | 16:42 | -26 |
10 | Bihor Oradea FC | 17 | 20 | 3 | 8 | 9 | 13:20 | -7 |
11 | Soimii Pancota | 15 | 20 | 3 | 6 | 11 | 18:28 | -10 |
Promotion Group
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poli Timisoara ACS | 66 | 30 | 19 | 9 | 2 | 50:11 | +39 |
2 | Mioveni | 54 | 30 | 15 | 9 | 6 | 38:20 | +18 |
3 | Damila Maciuca | 49 | 30 | 13 | 10 | 7 | 38:31 | +7 |
4 | Unirea Tarlungeni CS | 40 | 30 | 11 | 7 | 12 | 31:34 | -3 |
5 | Slatina CSM | 39 | 30 | 10 | 9 | 11 | 33:40 | -7 |
6 | Olimpia Satu Mare | 35 | 30 | 9 | 8 | 13 | 31:35 | -4 |
Relegation Group
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ramnicu Valcea | 32 | 26 | 7 | 11 | 8 | 24:25 | -1 |
2 | Caransebes | 31 | 26 | 8 | 7 | 11 | 30:32 | -2 |
3 | Soimii Pancota | 24 | 26 | 5 | 9 | 12 | 22:32 | -10 |
4 | Bihor Oradea FC | 22 | 26 | 4 | 10 | 12 | 17:28 | -11 |
Table Overall
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poli Timisoara ACS | 66 | 30 | 19 | 9 | 2 | 50:11 | +39 |
2 | Mioveni | 54 | 30 | 15 | 9 | 6 | 38:20 | +18 |
3 | Damila Maciuca | 49 | 30 | 12 | 10 | 8 | 36:33 | +3 |
4 | Unirea Tarlungeni CS | 40 | 30 | 11 | 7 | 12 | 33:38 | -5 |
5 | Slatina CSM | 39 | 30 | 9 | 10 | 11 | 30:40 | -10 |
6 | Olimpia Satu Mare | 35 | 30 | 8 | 9 | 13 | 29:36 | -7 |
7 | Ramnicu Valcea | 32 | 26 | 7 | 11 | 8 | 24:25 | -1 |
8 | Caransebes | 31 | 26 | 8 | 7 | 11 | 30:32 | -2 |
9 | Soimii Pancota | 24 | 26 | 5 | 9 | 12 | 22:32 | -10 |
10 | Bihor Oradea FC | 22 | 26 | 3 | 10 | 13 | 14:30 | -16 |
11 | Fortuna Poiana-Campina | 18 | 20 | 7 | 5 | 8 | 25:34 | -9 |
Basic Group Home
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poli Timisoara ACS | 28 | 10 | 9 | 1 | 0 | 20:1 | +19 |
2 | Damila Maciuca | 25 | 10 | 8 | 1 | 1 | 18:6 | +12 |
3 | Olimpia Satu Mare | 23 | 10 | 7 | 2 | 1 | 14:5 | +9 |
4 | Unirea Tarlungeni CS | 22 | 10 | 6 | 4 | 0 | 12:4 | +8 |
5 | Slatina CSM | 19 | 10 | 5 | 4 | 1 | 17:9 | +8 |
6 | Ramnicu Valcea | 17 | 10 | 4 | 5 | 1 | 13:8 | +5 |
7 | Mioveni | 17 | 10 | 5 | 2 | 3 | 10:6 | +4 |
8 | Caransebes | 13 | 10 | 3 | 4 | 3 | 8:9 | -1 |
9 | Soimii Pancota | 11 | 10 | 2 | 5 | 3 | 10:11 | -1 |
10 | Bihor Oradea FC | 11 | 10 | 2 | 5 | 3 | 6:7 | -1 |
11 | Fortuna Poiana-Campina | 9 | 10 | 3 | 0 | 7 | 8:22 | -14 |
Promotion Group Home
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poli Timisoara ACS | 41 | 15 | 13 | 2 | 0 | 29:2 | +27 |
2 | Damila Maciuca | 33 | 15 | 10 | 3 | 2 | 22:10 | +12 |
3 | Olimpia Satu Mare | 29 | 15 | 8 | 5 | 2 | 22:12 | +10 |
4 | Unirea Tarlungeni CS | 29 | 15 | 8 | 5 | 2 | 20:14 | +6 |
5 | Mioveni | 28 | 15 | 8 | 4 | 3 | 22:11 | +11 |
6 | Slatina CSM | 22 | 15 | 6 | 4 | 5 | 20:19 | +1 |
Relegation Group Home
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ramnicu Valcea | 24 | 13 | 6 | 6 | 1 | 17:10 | +7 |
2 | Soimii Pancota | 17 | 13 | 4 | 5 | 4 | 13:14 | -1 |
3 | Caransebes | 17 | 13 | 4 | 5 | 4 | 13:12 | +1 |
4 | Bihor Oradea FC | 13 | 13 | 2 | 7 | 4 | 7:11 | -4 |
Table Overall Home
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poli Timisoara ACS | 41 | 15 | 13 | 2 | 0 | 29:0 | +29 |
2 | Damila Maciuca | 33 | 15 | 9 | 3 | 0 | 20:0 | +20 |
3 | Unirea Tarlungeni CS | 29 | 15 | 8 | 5 | 0 | 22:0 | +22 |
4 | Olimpia Satu Mare | 29 | 15 | 7 | 6 | 0 | 20:0 | +20 |
5 | Mioveni | 28 | 15 | 8 | 4 | 0 | 22:0 | +22 |
6 | Ramnicu Valcea | 24 | 13 | 6 | 6 | 0 | 17:0 | +17 |
7 | Slatina CSM | 22 | 15 | 6 | 4 | 0 | 20:0 | +20 |
8 | Caransebes | 17 | 13 | 4 | 5 | 0 | 13:0 | +13 |
9 | Soimii Pancota | 17 | 13 | 4 | 5 | 0 | 13:0 | +13 |
10 | Bihor Oradea FC | 13 | 13 | 2 | 7 | 0 | 7:0 | +7 |
11 | Fortuna Poiana-Campina | 9 | 10 | 4 | 1 | 0 | 10:0 | +10 |
Basic Group Away
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slatina CSM | 15 | 10 | 4 | 3 | 3 | 11:10 | +1 |
2 | Mioveni | 15 | 10 | 4 | 3 | 3 | 7:6 | +1 |
3 | Poli Timisoara ACS | 14 | 10 | 3 | 5 | 2 | 10:7 | +3 |
4 | Unirea Tarlungeni CS | 11 | 10 | 3 | 2 | 5 | 10:9 | +1 |
5 | Damila Maciuca | 11 | 10 | 2 | 5 | 3 | 8:13 | -5 |
6 | Fortuna Poiana-Campina | 9 | 10 | 2 | 3 | 5 | 8:20 | -12 |
7 | Caransebes | 8 | 10 | 2 | 2 | 6 | 11:18 | -7 |
8 | Ramnicu Valcea | 7 | 10 | 1 | 4 | 5 | 5:9 | -4 |
9 | Bihor Oradea FC | 6 | 10 | 1 | 3 | 6 | 7:13 | -6 |
10 | Soimii Pancota | 4 | 10 | 1 | 1 | 8 | 8:17 | -9 |
11 | Olimpia Satu Mare | 2 | 10 | 0 | 2 | 8 | 3:14 | -11 |
Promotion Group Away
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mioveni | 26 | 15 | 7 | 5 | 3 | 16:9 | +7 |
2 | Poli Timisoara ACS | 25 | 15 | 6 | 7 | 2 | 21:9 | +12 |
3 | Slatina CSM | 17 | 15 | 4 | 5 | 6 | 13:21 | -8 |
4 | Damila Maciuca | 16 | 15 | 3 | 7 | 5 | 16:21 | -5 |
5 | Unirea Tarlungeni CS | 11 | 15 | 3 | 2 | 10 | 11:20 | -9 |
6 | Olimpia Satu Mare | 6 | 15 | 1 | 3 | 11 | 9:23 | -14 |
Relegation Group Away
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Caransebes | 14 | 13 | 4 | 2 | 7 | 17:20 | -3 |
2 | Bihor Oradea FC | 9 | 13 | 2 | 3 | 8 | 10:17 | -7 |
3 | Ramnicu Valcea | 8 | 13 | 1 | 5 | 7 | 7:15 | -8 |
4 | Soimii Pancota | 7 | 13 | 1 | 4 | 8 | 9:18 | -9 |
Table Overall Away
# | Team | P | Pl | W | D | L | GF:GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mioveni | 26 | 15 | 7 | 5 | 0 | 27:9 | +18 |
2 | Poli Timisoara ACS | 25 | 15 | 6 | 7 | 0 | 23:9 | +14 |
3 | Slatina CSM | 17 | 15 | 3 | 6 | 0 | 29:21 | +8 |
4 | Damila Maciuca | 16 | 15 | 3 | 7 | 0 | 28:21 | +7 |
5 | Caransebes | 14 | 13 | 4 | 2 | 0 | 29:20 | +9 |
6 | Unirea Tarlungeni CS | 11 | 15 | 3 | 2 | 0 | 29:20 | +9 |
7 | Fortuna Poiana-Campina | 9 | 10 | 3 | 4 | 0 | 31:18 | +13 |
8 | Bihor Oradea FC | 9 | 13 | 1 | 3 | 0 | 18:19 | -1 |
9 | Ramnicu Valcea | 8 | 13 | 1 | 5 | 0 | 17:15 | +2 |
10 | Soimii Pancota | 7 | 13 | 1 | 4 | 0 | 23:18 | +5 |
11 | Olimpia Satu Mare | 6 | 15 | 1 | 3 | 0 | 22:23 | -1 |
- P
- Points
- Pl
- Played
- W
- Wins
- D
- Draws
- L
- Losses
- GF:GA
- Goals For:Goals Againts
- GD
- Goal difference
- Champions League
- Europa League
- Conference League Q
- Relegation